top
ltop
AKTUALITY

AKTUALITY

O Bratrstvu Keltů
O našem sdružení
FESTIVAL BELTINE

BELTINE 2014
Ozvěny Beltine 2014
Ozvěny Beltine 2013
Ozvěny Beltine 2012
Ozvěny Beltine 2011
Ozvěny Beltine 2010
Ozvěny Beltine 2009
Historie všech Beltine

FACEBOOK

NAŠE AKCE PRO VÁS
Chystané
Akce Cotios
Nabídka akcí pro vás
Historie našich akcí
VYDÁVÁME
Zpravodaj
e-Kelta
ČLÁNKY O KELTECH
Svátky
Hudba, tanec
Řemesla
Historie
Ostatní
KONTAKT

Bratrstvo Keltů
kelt@beltine.cz

Písemný kontakt:
Bratrstvo Keltů
Korunovační 8
170 00 Praha 7

ASONANCE
Aktuální vystoupení
Prodej alb a zpěvníků
nejlepší české kapely
hrající irské a skotské
balady
O NAŠEM WEBU

Copyright
Bratrstvo Keltů
1997 - 2016
Webmaster
Tomáš Křivánek
Powered by phpRS

TOPlist

Počet zobrazených článků: 10 (z celkem 10 nalezených)

Battlefield Band

(administrator, Hudba, 08.01.2009)
Koncem dubna 2008 navštívila jedna z největších světových hvězd tradiční skotské hudby, skupina Battlefield Band opět Českou republiku. Skupina vystoupila na následujících místech:
28. dubna - Lucerna Music Bar, Praha (začátek ve 21.00 hodin)
29. dubna - Kulturní centrum Rakovník (začátek v 19.30 hodin)
30. dubna - BELTINE hrad a zámek Jindřichův Hradec


16. srpna 2008 zemřel zakládající člen skupiny The Dubliners Ronnie Drew

(administrator, Hudba, 08.01.2009)
Alkohol, drogy a rokenrol – krédo, pod kterým se každému hned vybaví rocková scéna posledních čtyřiceti let. Proč se o něm však zmiňuji právě v článku zaměřeném na keltskou hudbu? Protože bez slova rokenrol naprosto platí (či platila) pro The Dubliners, jednu z nejlegendárnějších tradičních irských skupin, která byla proslulá divokým způsobem života (fenomén, který se táhne „životopisem“ mnoha irských a skotských skupin dodnes) a několika kolapsy přímo na jevišti.

Harfy, harfenice, harfeníci

(administrator, Hudba, 29.05.2006)
Bez harfy si dost dobře není možné keltskou kulturu představit. Je to zajímavé mimo jiné i proto, že harfa rozhodně není keltský vynález. Do Evropy se dostala přes Řecko (starořecký nástroj varyto je v podstatě jednoduchá harfa) nejspíš z Fénicie anebo obecněji z Palestiny (jak známo, biblický král David hrál na harfu). Je však známa i z Číny a dokonce v Africe se hraje na nástroj kora, který se harfě velmi podobá konstrukcí i zvukem a byl používán v hudebním sdružení Afro-Celt Sound Systém. Keltové se harfy nebo nějakého jejího předchůdce chopili,, s šikovností a tvořivostí sobě vlastní ji dotvořili a začlenili do své kultury, takže se stala povinným nástrojem bardů a posléze se objevila ve státním znaku Irské republiky (jakož i ve znaku pivovaru Guiness).

DECLAN MASTERSON - málo známý světoznámý muzikant

(administrator, Hudba, 29.05.2006)
Nepochybuji, že titulek článku zní poněkud divně. Ale ono to tak skutečně je. Jméno Declan Masterson asi něco říká jen málokomu, kdo není skalním nadšencem pro irskou hudbu. Přitom ale tohoto pána viděly a slyšely nejmíň statisíce, možná miliony lidí, kteří navštívili slavnou Riverdance Show.

Stručný průvodce IRSKOU TRADIČNÍ HUDEBNÍ SCÉNOU

(administrator, Hudba, 11.12.2005)
V epoše internetu a platebních karet není obtížné obstarat si cokoli odkudkoli, pokud na to máte. Obtížné je jen rozhodnout se, co si vybrat, poněvadž po internetu vždycky kupujete tak trochu zajíce v pytli. To samozřejmě platí i o nákupu hudebních nosičů, keltskou hudbu nevyjímaje. U té je to vlastně spíš horší – běžná pop-music se dá koupit v internetových supermarketech jako je např. Amazon, kde jsou většinou k dispozici ukázky v některém z úsporných formátů (RM, WMA, MP3). Ale tyhle supermarkety příliš mnoho kelťáren nevedou a tam, kde jich je hodně, zase nejsou k dispozici ukázky.

Je libo HUDBU NA KELTSKÝ ZPŮSOB?

(administrator, Hudba, 11.12.2005)
Pro někoho může být opravdu příjemným zážitkem nahlédnout aspoň na okamžik do kuchyně, kde se připravují ty šťavnaté hudební pokrmy pro naše uši. Pokud si samozřejmě myslíte, že není nutné ztrácet s takovýmito záležitostmi čas, jednoduše obraťte list. Nu a nyní pro ty, kteří svůj zrak nesklopili, bych tu měl pár výletů do pomyslného černého váčku, jenž je plný pochutin brněnského vydavatelství Indies Records.

Tančící Keltové na stříbrných discích

(administrator, Hudba, 11.12.2005)
Když se to napíše tak, jak je to v titulku, vypadá to velice druidsky. Skutečnost je ale poněkud prozaičtější – povíme si něco o keltské tematice zachycené na DVD.


ALBUM OSTROVY - keltská hudba na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou 2003 a 2004.

(administrator, Hudba, 11.12.2005)
Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají 8 dní, které mnozí návštěvníci stráví jako své skutečné hudební, taneční, výtvarné prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. Jsou obklopeni nádherným prostředím náměšťského renesančního zámku, zámeckého parku, přilehlým okolím řeky Oslavy ve městě i mimo ně.

Osobní dudák britského panovníka

(administrator, Hudba, 25.08.2005)
Je devět hodin ráno a ze zahrady Buckinghamského paláce se nesou melodie hrané na skotské dudy. Právě totiž začal hrát osobní dudák britského panovníka. Představení, které je určeno výhradně pro královnu, jež je nicméně milým zpestřením i pro případné návštěvníky, trvá přibližně patnáct minut. Poté dudy zmlknou a dudák odchází.

Keltské hudební okénko

(administrator, Hudba, 11.02.2005)
V posledních letech se v České republice začaly rodit hudební skupiny hrající tzv. keltskou hudbu jako houby po dešti. Není to však módní vlna posledních několika let a není to ani móda vázaná na Českou republiku. Keltská hudba je fenomén, který se prosadil na světové hudební scéně již v polovině 60. let 20. století. Co si však představit pod pojmem keltská hudba?

Email Servis

Pro zasílání aktuálních informací vyplňte Vaši
e-mailovou adresu

oddělovač
Soutěže
neběží žádná soutěž

Výherci soutěží
oddělovač
rtop
lbot rbot
bot